Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Sanoku

2015.05.02

Bitwa pod Gorlicami – 100-lecie

1 maja 2015 r. 7-osobowa reprezentacja sanockiego „Sokoła” uczestniczyła w pierwszym dniu wielkiej uroczystości zorganizowanej w Gorlicach z okazji 100. rocznicy bitwy pod Gorlicami, jednej z największych bitew I wojny światowej.

Walki pozycyjne pod Gorlicami trwały prawie pół roku, ale decydujące starcie rozpoczął niespodziewany atak wojsk niemieckich i austro-węgierskich 2 maja 1915. W dniach 2-5 maja 1915 pod Gorlicami został przerwany front rosyjski.

Organizatorami byli:

Starosta Gorlicki, Burmistrz Miasta Gorlice, Wójt Gminy Sękowa, Wójt Gminy Łużna.

 

Sanoccy Sokoli pojechali na zaproszenie Organizatorów w uzgodnieniu z prezesem TG „Sokół” w Gorlicach druhem Tadeuszem Przybycieniem i druhem Konradem Firlejem, prezesem ROTG TG „Sokół” w Polsce.

Piękny pokaz musztry paradnej pokazali Sokoli z Rymanowa pod dowództwem Kazimierza Cetnarskiego.

Sokoli z różnych Gniazd przybyli na uroczystość ze swoimi sztandarami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdj.: Bronisław Kielar, Paweł Sebastiański, Witold Sebasyański

 

 

Wg.

http://www.halogorlice.pl/miasto-i-powiat-gorlice-gorlicki-wiadomosci-wydarzenia-aktualnosci-reklama/5734-oficjalne-otwarcie-obchodow-100-lecia-bitwy-pod-gorlicami

 

Pierwszomajowe popołudnie bardzo wielu mieszkańców miasta i okolic zdecydowało się spędzić na miejskim Rynku, by uczestniczyć w oficjalnym rozpoczęciu uroczystości rocznicowych.

Niezwykły rozmach przedsięwzięcia, zagraniczni goście i obecność grup rekonstrukcyjnych i orkiestry, powodował, że początek tych obchodów doczekał się wspaniałej oprawy, godnej wydarzeń historycznych, które upamiętniamy.

 

Po modlitwie ekumenicznej na wzgórzu cmentarnym wspaniały orszak złożony z przedstawicieli lokalnych władz, zaproszonych Gości, członków Grup Rekonstrukcji Historycznej, orkiestry i wszystkich tych, którzy zapragnęli dziś do nich dołączyć, przeszedł na rynek, by o godzinie 14.00 oficjalnie rozpocząć uroczystości 100-lecia bitwy pod Gorlicami.

Nie przeszkodziła niekorzystna pogoda - wszyscy zainteresowani szczelnie wypełnili gorlicki rynek, by z zainteresowaniem przyglądać się początkowi uroczystości rocznicowych. O tym, że nikt z nich nie żałował przybycia najlepiej świadczyły ich uśmiechnięte twarze wspaniałe przyjęcie, jakie zgotowali wszystkim, którzy uczestniczyli w barwnym pochodzie.

Zaproszone grupy rekonstrukcyjne zza granicy oraz nasze, rodzime organizacje miłośników żywej historii zaprezentowały piękny pokaz musztry, wzorowany na tradycji wojskowej sprzed 100 lat.

Zaprezentowali się rekonstruktorzy z Austrii, Węgier, Niemiec, Rosji i grupy pokazujące stroje innych uczestników Bitwy Gorlickiej. Pokaz treningu wojskowego zachwycał starannością i dbałością o detale ekwipunku prezentowanego w czasie musztry. Dodatkową atrakcją był rytmiczny akompaniament orkiestr, które prezentowały melodie z dawnych czasów.

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=L_jvYVuhfqk

 

http://www.halogorlice.pl/miasto-i-powiat-gorlice-gorlicki-wiadomosci-wydarzenia-aktualnosci-reklama/5738-decydujaca-walka-z-przed-stu-lat

 

http://www.halogorlice.pl/miasto-i-powiat-gorlice-gorlicki-wiadomosci-wydarzenia-aktualnosci-reklama/5733-modlitwa-ekumeniczna-w-intencji-poleglych

 

Bronisław Kielar