Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Sanoku

2013.10.04

Ludzie „Sokoła”

We środę, 2 października 2013 r., odwiedził nas wnuk Romana Vetulaniego, jednego ze współzałożycieli sanockiego „Sokoła” - prof. dr hab. Zygmunt Vetulani z małżonką, prof. dr hab. Grażyną Vetulani, z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Roman Vetulani (ur. 8 sierpnia 1849 w Bochni, zm.12 sierpnia 1906 w Zawoi) – profesor gimnazjalny, sekretarz Wydziału Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Sanoku od roku jego założenia w 1889, członek honorowy Macierzy Ziemi Cieszyńskiej od 1898.

Ukończył wydział filologii klasycznej na Uniwersytecie Lwowskim. Propagował wychowanie fizyczne wśród młodzieży i mieszkańców Sanoka. W 1904 roku opublikował pracę Program respirjów czyli organizacja zabaw szkolnych w przerwach między godzinami.

Małżeństwo Matylda z Piszów, Elżbieta z Kunachowiczów

Był ojcem:

Kazimierza, profesora lwowskiego, rozstrzelanego w czasie II wojny światowej przez Niemców,

Zygmunta, konsula generalnego RP w Kaliningradzie, Bagdadzie i Rio de Janeiro,

Tadeusza, profesora w zakresie szczegółowej hodowli zwierząt,

Adama, kanonisty, historyka prawa średniowiecznego i profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Marii (urzędnik państwowy) oraz Elżbiety (zmarła młodo).

Zmarł 12 sierpnia 1906 roku na zawał serca.

Tak mówił o Romanie Vetulanim jego wnuk, Jerzy, w wywiadzie przeprowadzonym przez Andrzeja Kobosa: Cała ta rodzina miała nie tylko włosko-toskańskie korzenie, ale i toskańskie zajęcie; pracowali jako nadzór górniczy w kopalniach soli. (...) Dopiero mój dziadek Roman zerwał z górniczą tradycją i został profesorem gimnazjalnym w Sanoku. Uczył tam łaciny i greki, ale ciekawe, że to on wprowadził w sanockim gimnazjum wychowanie fizyczne i zdaje się organizował tam drużyny „Sokoła”. Zmarł na serce, zostawiając moją babkę z sześciorgiem dzieci. Bardzo zmagali się z biedą już przed rokiem 1914. Po wybuchu pierwszej wojny światowej babka z dwójką najmłodszych pojechała do Wiednia, ale tam było im jeszcze gorzej.

Syn Romana – Tadeusz urodzony w Sanoku przedstawiony jest na stronie: www.vetulani.pl

We środę, 2 października 2013 r., odwiedził nas wnuk Romana Vetulaniego - prof. dr hab. Zygmunt Vetulani z małżonką, prof. dr hab. Grażyną Vetulani, z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Było to spotkanie wielce emocjonalne, a to z tego powodu, iż my od kilkunastu lat odtwarzamy „Sokoła” utworzonego między innymi przez dziadka Zygmunta, natomiast prof. Zygmunt Vetulani pracujący w Poznaniu ma duży sentyment i szacunek do miejsca, w którym Jego dziadek przez wiele lat pracował, jako profesor gimnazjalny i działał m.in. w „Sokole”.

Mamy nadzieję na następne takie, bardzo miłe spotkania.

Bronisław Kielar