Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Sanoku

2016.10.25

98 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPDLEGŁOŚCI

Już po raz drugi poczty sztandarowe, przed wyjściem do kościoła na uroczystość rocznicy odzyskania niepodległości zgromadziły się pod DOMEM SOKOŁA, gdzie pod rzeźbą SOKOŁA ZRYWAJĄCEGO KAJDANY NIEWOLI oddano hołd tym przodkom, którzy walczyli o niepodległość. Wielu z nich oddało to co najcenniejsze – życie.

Zarząd „Sokoła” złożył kwiaty i zapalił światło pamięci.

Należy pamiętać, że DOM SOKOŁA jest sanockim POMNIKIEM WALKI O NIEPODLEGŁOŚĆ, który został wybudowany w 1900 r. przez Druhów „Sokołów”, z myślą o rozwijaniu sprawności fizycznej sanoczan oraz kształtowaniu świadomości duchowej, co miało w przyszłości doprowadzić do udziału w walce o niepodległość Ojczyzny.

Również i dzisiaj (w miarę możliwości) staramy się zachować wierność idei naszych „Wielkich przodków”, działając pod sokolim zawołaniem: „w zdrowym ciele, zdrowy duch”.

Uczestniczyliśmy w Narodowym Święcie Niepodległości z naszym najstarszym w Sanoku sztandarem (1901), z pocztem: dh mgr inż. Zdzisław Skrzypczyk – horąży, dh ppor. rez. mgr Henryk Sobolak, dh inż. Ryszard Wydrzyński.

Chcieli byśmy prosić, aby w przyszłym roku wszystkie poczty sztandarowe i wszystkie grupy mundurowe zgromadziły się pod DOMEM SOKOŁA i z orkiestrą przeszły do kościoła.

 

Bronisław Kielar

http://esanok.pl/2016/jestesmy-wolni-wielu-oddalo-za-to-zycie-sanok-uczcil-98-rocznice-odzyskania-przez-polske-niepodleglosci-zdjecia-00e7ts.html

http://esanok.pl/2016/patriotyzm-w-ich-sercach-i-duszach-gra-film-zdjecia-00e2mp.html