Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Sanoku

2013.11.11

95 Rocznica Odzyskania Niepodległości

W sobotę, 9 listopada 2013 r. zwycięzcy "VII Biegu Sokolego - Niepodległościowego" złożyli kwiaty pod „Sokołem zrywającym więzi niewoli”.


Sokół zrywający więzi niewoli

Katarzyna Albrycht - I m na 5000 m

Jacek Żądło I m

Izabela Zatorska II m

W poniedziałek, 11 listopada 2013 r. udział w uroczystościach zorganizowanych z okazji 95 rocznicy, rozpoczęliśmy pod budynkiem „Sokoła”, który to budynek jest „POMNIKIEM UPAMIĘTNIAJĄCYM WALKĘ O NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI”

Tadeusz Nabywaniec przypomniał co następuje:

Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989.

1 listopada 1918 r. grupa sanoczan na czele z burmistrzem Pawłem Biedką, Wojciechem Ślączką, Feliksem Gielą, Adamem Pytlem, Marianem Szajną, Karolem Zaleskim oraz kpt. Antonim Kurkiem i kpt. Franciszkiem Stokiem – byłym zawodowym oficerem c.k. armii, przejęła władzę z rąk austriackich.

Równocześnie z budynku TG „Sokół” na ulice miasta wyszły uzbrojone patrole, zajmując strategiczne budynki m.in. koszary przy ul. Mickiewicza i Jana III Sobieskiego oraz koszary w Olchowcach.

Inskrypcja na tablicy umieszczonej na budynku „Sokoła” brzmi: „W dniu 1-XI. 1918 r. garstka młodzieży owiana radosnym zapałem polskiego czynu utworzyła w Sokole pod wodzą kpt. Franciszka Stoka i naczelnika Sokoła Mariana Szajny pierwszą w Sanoku siłę zbrojną dla obrony wskrzeszonej Ojczyzny. Ku pamięci potomnych w dziesiątą rocznicę wyzwolenia Polski”

Po złożeniu kwiatów (o godz. 1040) przed „Sokołem zrywającym więzi niewoli” usytuowanym na ścianie frontowej budynku „Sokoła”, przez Zarząd „Sokoła”, przy udziale Pocztów: „Sokoła”, ZHP, Szkoły, Autosanu, wyruszyliśmy do kościoła.

Ma mszy św. ks.dr Andrzej Skiba wygłosił bardzo piękne kazanie na temat patriotyzmu.

Po mszy św. kontynuowano dalszy program uroczystości, który bardzo skrótowo przedstawia: http://esanok.pl/2013/narodowe-swieto-niepodleglosci-zobacz-jak-uczcili-je-sanoczanie-film-mp002.html

http://esanok.pl/2013/ii-miedzyszkolny-konkurs-historyczno-%E2%80%93-patriotyczny.html