Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Sanoku

2015.07.11

75. rocznica Rzezi Wołyńskiej

75. rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu.

SANOK. 11 lipca 2015 r. obchodzimy 75. rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu. To był straszny dzień dla Polaków zamieszkujących Kresy Wschodnie. Od siekier, wideł, pił, młotów, bagnetów, kul zginęło tak wielu. Bez względu na wiek, płeć, wykonywany zawód. Ilu? Historycy podają liczbę ~100 tysięcy, najczęściej bezbronnych dzieci, kobiet i starców – mordu popełnionego przez ukraińskich nacjonalistów z OUN i UPA na dawnych Kresach Wschodnich oraz w Bieszczadach i na Ziemi Sanockiej w latach 1939 - 1947.

Ośrodki samoobrony w województwie wołyńskim w 1943 (na mapie z 1939)

Ilustracja Lonio17, Źrodło: Wikipedia, Licencja: CC-BY-SA 4.0 International.

Od wczoraj trwają w całej Polsce główne uroczystości w rocznicę apogeum ludobójstwa banderowskiego na Wolyniu w 1943.
W Warszawie na wczorajszej Konferencji Kresowej wystąpili w sali wykładowej  Muzeum Niepodległości m. in. X. Tadeusz Isakowicz - Zaleski, Pani Ewa Siemaszko, pisarz Stanisław Srokowski i dr Andrzej Zapałowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
X. Tadeusz w znakomitym jak zwykle, lapidarnym wystąpieniu  stwierdził, że najważniejsze zdanie Biblii (wg. świętego papieza Jana Pawła II): "Poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli" - odnoszące się w pierwszym rzędzie do Boga, Chrystusa - ale także do prawdy w znaczeniu popularnym - nie dotarło jeszcze do większości wspólczesnych Ukraińców. A bez prawdy nie ma mowy o koniecznym pojednaniu naszych sąsiedzkich narodów.
Ewa Siemaszko  mówiła o wynikach swych badań dot. zbrodni kainowych banderowców - czyli ludobójstwa ukraińskiego na rodzinach mieszanych. A rodzin mieszanych, polsko - ukraińskich w tarnopolskiem było ok. 30% spośród populacji chrześcijańskiej  tego województwa. Obiecano uczestnikom Konferencji dostarczenie referatów na adresy mejlowe - co gdy sie stanie, natychmiast Państwu prześle referat p. Siemaszko.
Pisarz Stanisław Srokowski omówił historię powsatwania filmu "Nienawiść" o ludobójstwie na Wolyniu, do którego napisał scenariusz. Reżyseruje film autor m. in. "Róży". Film wejdzie na ekrany w przyszłym roku - i ma być nie tylko artystycznym, ale i polityczno-historycznym trzęsieniem ziemi.
Wreszcie b. Konfederat Andrzej Zapałowski, a dzisiaj jeden z najwybitniejszych znawcow problematyki banderowskiej,  przedstawił wyniki swoich badań nad ludobójczymi działaniami UPA na wschodzie dzisiejszego woj. podkarpackiego, gdzie UPA mordowała masowo Polaków od 1944 do 1948. Autor badań dowodził, że działania UPA miały  tam,  przynajmniej w okresie 1944 - 1947, charakter regularnej okupacji. 


A poniżej sprawozdanie fotograficzne i filmowe niezawodnego dra Wieczorka - z dzisiejszej uroczystości wołyńskiej na Rakowicach w Krakowie.

Pamięć o ofiarach ludobójstwa na Wołyniu – w rocznicę „Krwawej Niedzieli” na cm. Rakowickim w Krakowie