Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Sanoku

2023.08.16

15 sierpnia 2023

Sokoli wzięli udział w uroczystościach, najpierw w Kościele, a następnie na pl. Św. Jana.

2023-08-15 – W Święto Matki Boskiej Zielnej (Wniebowzięcia NMP) i 103. Rocznicę Bitwy Warszawskiej wzięliśmy udział we Mszy świętej w Kościele Przemienienia Pańskiego.

Po przejściu na Plac Św. Jana wzięliśmy udział w uroczystości oddania Hołdu poległym w Bitwie Warszawskiej i wszystkich bitwach o niepodległość, o Polskę.

Odczytany został APEL POLEGŁYCH i oddane zostały SALWY HONOROWE.

Kwiaty pod „Pomnikiem Synom Ziemi Sanockiej Poległym i Pomordowanym za Polskę”  w imieniu „Sokoła” złożyli: Barbara Milczanowska, Bronisław Kielar, Zdzisław Skrzypczyk.

Bitwa warszawska (nazywana też Cudem nad Wisłą), stoczona w dniach 12-25 sierpnia 1920  w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Uznana za 18. na liście przełomowych bitew w historii świata, zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i nierozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią.

Autorem planu bitwy warszawskiej był Szef Sztabu Generalnego WP gen. Tadeusz Rozwadowski.

Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy.

W Sanoku istnieje już tablica upamiętniająca 100. rocznicę „Cudu nad Wisłą”, usytuowana na Domu Sokoła o treści: »1920-2020 W HOŁDZIE BOHATEROM W STULECIE ZWYCIĘSKIEJ BITWY WARSZAWSKIEJ. Fundator: Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Sanoku 15 sierpnia 2020 r.«, gdzie zapaliliśmy ŚWIATŁO PAMIĘCI.

Dom Sokoła jako „SANOCKI POMNIK WALKI O NIEPODLEGŁÓŚC” jest odpowiednim miejscem aby koło niego organizować uroczystości rocznicowe „Cudu nad Wisłą”.

Na Placu Św. Jana w Sanoku, pod Pomnikiem poświęconym „Synom Ziemi Sanockiej Poległym i Pomordowanym za Polskę” (upamiętniającym ofiary walk z II wojny światowej, niemieckich obozów koncentracyjnych, zbrodni katyńskiej, zbrodni UPA – pochodzących z Sanoka i ziemi sanockiej) usytuowane są TABLICZKI (20 szt. + 17 szt.) upamiętniające mieszkańców miasta i okolic, biorących udział w walkach II. wojny światowej na wielu frontach.

Zwracam się więc do Pana przewodniczącego Rady Miasta Sanoka Andrzeja Romaniaka i radnych Rady Miasta Sanoka o przeanalizowanie tego tematu i zajęcie odpowiedniego stanowiska.

Sokoli uczestniczący w uroczystości: Barbara Milczanowska, Helena Harenża, Jolanta Smyczyńska, Zdzisław Skrzypczyk, Andrzej Chrobak, Marian Osękowski, Adam Kornecki, Krzysztof Michalski, Wojciech Petryk, Artur Kowal, Szczepan Wołk, Bronisław Kielar.

 

Zdjęcia: Alicja Kielar i Bronisław Kielar

https://www.facebook.com/photo?fbid=2351496451697535&set=pcb.2351497861697394

https://tygodniksanocki.pl/2023/08/15/swieto-wojska-polskiego-w-sanoku-fotorelacja/